Į titulinį
Visa farmacinė ir medicininė informacija specialistams
Į titulinį
Mano užrašai
2018 m. birželio 23d.
Spaudos apžvalga Spausdinti
į užrašus
2008 09 08
Auksinis ūsas išgydė daug ligų
Ukmergietė pasakoja, kaip vienas augalas pakeitė jos gyvenimą, o ir dabar padeda džiaugtis kiekviena diena. Auksinis ūsas į Ukmergėje gyvenančios pensininkės Valentinos Mačeikienės namus atkeliavo prieš dvejus metus. Jo antpilai Valentiną pastatė ant kojų. „Mane anksčiau kamavo įvairios ligos, per dieną prarydavau 13–17 įvairiausių tablečių. Dabar sustiprėjau, nebereikia tiek daug vaistų, kaip iki šiol. Kasdien išgeriu tik dvi tabletes ir jaučiuosi gerai“, – šypsosi pašnekovė.

Ir naminis ženšenis
Žmonės auksinį ūsą vadina įvairiai: Tolimųjų Rytų ūsas, gyvasis plaukas, Veneros plaukas, kukurūzas, naminis ženšenis. Auksinis ūsas pasižymi gydančiomis savybėmis, todėl vadinamas ir sveikatos eliksyru. Augalo sultimis gydomos žaizdos, odos ligos, nudegimai.
Antpilais gydomos virškinamojo trakto ligos, bronchinė astma, cukrinis diabetas, vėžinės ligos. Sakoma, kad šis augalas padeda rūkaliams ir piktnaudžiaujantiesiems alkoholiu atsisakyti žalingų įpročių. Tačiau prieš pradedant gydytis šiuo augalu būtina pasikonsultuoti su gydytoju, nes jo preparatai gali sukelti daug šalutinių reiškinių: alergiją, odos ligas, pažeisti balso stygas.
„Pakartosiu vieno žymaus gydytojo žodžius: „Viskas gali būti ir vaistai, ir nuodai, tai priklauso nuo dozės. Visada atidžiai perskaitykite, kaip reikia vartoti naminius vaistus, ir laikykitės nurodymų, neeksperimentuokite. Nusinuodyti galima ir vandeniu – jeigu per valandą jo išgersite kibirą, mirsite“, – sako V.Mačeikienė.

Myli augalą
Ligotai moteriai auksinį ūsą ir nemažai literatūros apie šį augalą padovanojo Vilniuje gyvenanti draugė. Perskaičiusi knygas V.Mačeikienė sužinojo, kokią žemę mėgsta auksinis ūsas, kaip jį prižiūrėti, gaminti įvairius antpilus. Per dvejus metus pensininkė jau išaugino ir savo pažįstamiems padovanojo aštuoniolika augalų.
„Labai myliu šiuos augalus, todėl, matyt, ir jie man tuo pačiu atsidėkoja, labai gerai pas mane auga“, – pastebi moteris.
Namuose auksiniai ūsai užauga iki metro aukščio ir turi dvejopus ūglius: vieni augina stačią lapų skrotelę, kiti driekiasi horizontaliai ir labai lengvai įsišaknija.

Priežiūra
Augalas mėgsta šviesą ir šilumą, jo negalima laikyti tiesioginėje saulėkaitoje. Šaknys mėgsta erdvę, drenažui tinka šviežių kiaušinių lukštų ir upės smėlio mišinys, sodinama į derlingą kompostą, įmaišius 20–30 proc. rupaus smėlio.
Pavasarį ir vasarą auksinis ūsas laistomas dažnai, žiemą – 1–2 kartus per savaitę. Geriausiai jaučiasi ir auga karštą vasarą, kai temperatūra siekia 25–270C. Puikiai peržiemoja kambaryje toliau nuo radiatorių.
Auksinio ūso ūglius rekomenduojama pririšti prie atramos, nes stiebas neišlaiko savo svorio ir šoninių ūglių. Jų auginiai pamerkiami į vandenį ir įsišaknija per savaitę arba dvi. Juos galima sodinti tiesiai į purią drėgną žemę vazonėliuose, uždengti stiklainiu.

Moksliniai tyrimai
Mokslininkai šiais augalais susidomėjo tik XX amžiuje. Buvo nustatyta, kad auksinio ūso sultyse yra biologiškai aktyvių medžiagų, stabdančių vėžinių ląstelių augimą ir plitimą. Ypač kruopščiai minėtų augalų savybės tirtos Irkutsko medicinos institute.
Vaistines auksinio ūso savybes lemia biologiškai aktyvios medžiagos – neįprastos sudėties flavanoidai ir augaliniai steroidai. Sultyse yra daug žmogaus organizmui labai svarbių medžiagų – geležies, chromo ir vario.
Augalo sultimis suvilgytos greičiau gyja žaizdos, sumušimai, nudegimai. Jomis gydoma opaligė, reumatas, varoma tulžis, jos veikia kaip diuretikas. Auksinio ūso antpilai tonizuoja ir stiprina organizmą, slopina uždegimus. Gydantis auksiniu ūsu, kraujyje sumažėja cukraus kiekis, pagerėja savijauta, padidėja darbingumas, atsiranda daugiau jėgų, mažėja troškulys.
Reguliariai vartojant auksinio ūso antpilą, išsivalo virškinamasis traktas, nebevargina rėmuo, normalėja tuštinimasis, valosi organizmas, šalinami teršalai, smulkūs akmenys ir smėlis iš inkstų, traukiasi inkstų bei šlapimtakių akmenligė. Išsivalius organizmui, žmogus tampa aktyvesnis ir darbingesnis, daugeliui pagerėja regėjimas ir sumažėja kraujospūdis.

Darome aliejų
Pasigaminti auksinio ūso aliejaus tepalą arba antpilą nesunku.
Iš šviežių lapų ir stiebų išspaudžiamos sultys. Likusi žaliava sudžiovinama, susmulkinama ir užpilama alyvų aliejumi. Laikoma kambaryje apie 3 savaites. Paskui perkošiama ir laikoma stikliniame inde, tamsiai ir vėsiai.
Aliejumi gydomos įvairios odos ligos, tepami skaudantys sąnariai.

Gaminame tepalą
Susmulkintus auksinio ūso ūglius užpilame aliejumi ir laikome 400C orkaitėje 8 valandas. Tada masę perkošiame ir laikome tamsioje bei vėsioje vietoje. Šiuo tepalu gydomi sumušimai, nušalimai, nudegimai, žaizdos ir odos bei sąnarių ligos.

Spiritinis antpilas
Jam reikia devynis narelius turinčio augalo ūso ūglio. Jis dvi savaites laikomas šaldytuve, tada susmulkinamas ir užpilamas puse litro degtinės. Laikomas dvi savaites tamsoje. Kai antpilas nusidažo tamsiai alyvine spalva, perkošiamas ir laikomas vėsiai tamsiame stikliniame inde.
Nedidelį šaukštelį spiritinio antpilo V.Mačeikienė geria tris kartus per dieną, pusvalandį prieš valgį. Esą toks užpilas valo organizmą, gydo viršutinių kvėpavimo takų ligas, ast­mą ir net tuberkuliozę.

Vandeninis antpilas
Jis gaminamas tik iš didelių, ne trumpesnių kaip 20 cm lapų. Tokie lapai dedami į stiklinį ar keraminį indą, užpilami litru verdančio vandens ir palaikomi parą. Tada skystis perkošiamas ir laikomas vėsiai tamsiame stikliniame inde. Tokiu antpilu gydomos kepenų ir virškinamojo trakto ligos, valomas organizmas, jis geriamas profilaktiškai.

Specialisto komentaras
Juozas Ruolia
Lietuvos onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas Juozas Ruolia

Nors liaudies medicina auksinį ūsą dievina kaip priešvėžinį vaistą, nėra mokslinių duomenų, kad biologiškai aktyvios šio augalo medžiagos veiktų vėžines ląsteles. Bent man tokių nepavyko aptikti jokios šalies patvirtintame vadovėlyje studentams, rimtose studijose, o Irkutsko instituto tyrimo rezultatų nežinau. Neaptikau net patikimų stebėjimo duomenų, kaip auksinio ūso preparatai veikia vėžiu sergančius ligonius.
Rusijos populiarioji spauda (ypač laikraštis „Domašnij doktor“) propaguoja tik kelių žmonių nuomonę, be jokių stebėjimo duomenų.
Tačiau auksiniame ūse aptikta daug priešuždegiminių medžiagų, todėl jo preparatus, ypač kompresus, puikiausiai tinka naudoti sergant įvairių sąnarių uždegimais, kaitinantis pirtyse. Įrodyta ir tai, kad šiame augale yra nemažai antioksidacinių medžiagų, todėl nėra ko stebėtis, kad, vartojant jo preparatus, ligonių savijauta pagerėja.
Apskritai vaistiniai augalai yra švelnioji medicina ir labiau rekomenduojami kaip profilaktinė priemonė, o ne kaip vaistai. Arba naudotini kaip pagalbinė priemonė prie pastarųjų. Štai geriant antibiotikus vertėtų gerti balastines medžiagas iš organizmo pašalinančią takažolių arbatą.

grįžti į viršų